A Magyar Gyöngy Egyesület Logója

Rólunk

Magyar Gyöngy Egyesület

Egyesületünk elődjét 1994-ben Gyöngytársaság néven Fehér Anna, Király Zsiga-díjas népi iparművész ékszerkészítő, a Népművészet Ifjú Mestere alapította, ami Magyar Gyöngy Egyesület néven 2003-ban vált bejegyzett civil szervezetté.

Célkitűzéseink közé tartozik a gyöngykultúra, az ékszerkészítés hagyományos, népi és modern irányzatainak megismerése, megismertetése és népszerűsítése mind Magyarországon mind külföldön. Feladatunknak tekintjük a népi kézműves gyöngyhagyományok megőrzését, a nemzeti tárgykultúra értékeire épített hiteles kézműves tevékenység folytatását, ugyanakkor mindezek tiszteletben tartása mellett fontosnak tarjuk a mai kor követelményeinek megfelelő, funkcióban és formában is újító munka elvégzését, hogy a magyar népi ékszerek részesei lehessenek mai öltözetünknek is.

Kutatásokat végzünk tájházakban, múzeumokban és magánszemélyeknél, hogy felkutassuk és összesítsük az országban található régi gyöngyékszereket, gyönggyel díszített viseleti darabokat és tárgyakat.

Jelenleg 75 taggal működünk, fiatalabbakkal és idősebbekkel egyaránt, sokan közöttük kiérdemelték a népi iparművész címet, és különböző díjakban részesültek kiemelkedő kézműves tevékenységükkel.

Gyakran találkozhatnak tagjainkkal országos rendezvényeken, táncház találkozókon, helyi érdekeltségű vásárokon, többen szakkörvezetőként, oktatóként is működnek. Minden évben saját standdal, programokkal jelenünk meg a Mesterségek Ünnepén is.

Gyöngyfűző foglalkozásokat is tartunk tagjaink számára, új mintákat, új technikákat tanítunk és tanulunk. Időről-időre kiállításokon mutatjuk be elkészült munkáinkat a nagyközönségnek.

Tápióbicskén, hivatalos székhelyünkön szintén élénk kézműves tevékenységet végeznek tagjaink, szakkörökön, viseletbemutatókon népszerűsítik a népi ékszerkészítést, népi kultúrát.

Évente gyöngy konferenciát szervezünk a Hagyományok Házával közösen „A népiékszer-készítés jövője” címmel, neves előadókkal, kézműves foglalkozásokkal, kiállítással egybekötve.

Egyesületünk tanulmányi kirándulásokat is szervez, idén a Tolna vármegyei Sárközbe, a népi ékszerek hazájába látogattunk el.

Egyesületünk tagja a Népművészeti Egyesületek Szövetségének és kapcsolatot tartunk más szakmai szervezetekkel is.

2024. november

Nagyné Szabó Kinga
              Elnök