2023. április 05.

Szakkör a Csillaghegyi Kulturális Központi Kézműves Házban

Gyöngyözzünk együtt!

Szakkör a Csillaghegyi Kulturális Központi Kézműves Házban

Az első - Gyöngyözzünk együtt – foglalkozást 2017. december 5-én tartottuk. Nekem volt gyöngyfűzésben tanfolyami tapasztalatom, ismertem a legtöbb technikát és rendszert, de igazán a hagyományosan népi gyöngyök, a kásagyöngyök világa érdekelt.

Óbuda-Békásmegyer körzetében lettünk meghirdetve, és a téli-nyári szüneteket kivéve hetente tartottuk a szakköri foglalkozásokat. Célom volt az, hogy igényt generáljak a tagokat érdeklő modern gyöngyékszerekből a hagyományos darabok alkotásához. Amiket a magam fűzött sárközi gyöngyökből elvittem, az ugyan mindenkinek tetszett, de túl nagy munkának vélték, ezért végül mindig elálltam a témától. 2022 tavasza lett, amikor elmozdulást vettem észre a népi gyöngyfűzéshez. Ezután jött a lehetőség az egyesület Csoóri Sándor Alap – Hagyomány és megújulás pályázat adta lehetőségre, melyben alapanyaggal segítették a szakkörünket is. Az évek óta rendszeresen járó 5-8 tagunk, és a nyárra tervezett egyhetes tábor megadta az alapot a pályázatunkra. Sajnos a vírussal összefüggően a részvételi aktivitás csökkent, így nyáron is negyedmagammal vittük a szakkört, és idősebb tagjaink elmaradtak.

Gyöngyözzünk együtt

 táborban ötsoros kalárist, és egyszerű tászlit készítettünk,

 szakkörön - ami október közepétől volt lehetséges – tászli variációkat, és sárközi

csipkéket fűztünk.

A foglalkozások alkalmából összesen 8 tászli, és 5 sárközi csipke készült.

Budapest, 2023.

Ladán Éva szakkörvezető